11 Δεκεμβρίου, παγκόσμια ημέρα των βουνών

11 Δεκεμβρίου, γιορτάζουμε την παγκόσμια ημέρα των βουνών μαζί με τα πρώτα χιόνια του χειμώνα στο Μέτσοβο.

Η φετινή θεματική της ημέρας είναι ‘Mountains matter for Youth’ (τα βουνά είναι σημαντικά για τους νέους). Για το λόγο αυτό, το ΜΕΚΔΕ διοργάνωσε εκδήλωση μαζί με το δημοτικό σχολείο του Μετσόβου.

Στην εκδήλωση μίλησαν ο Παναγιώτης Σωτηριάδης και ο Χαράλαμπος Μαραγκός (φοιτητές του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη των Ορεινών Περιοχών») με θέμα «Η εξέλιξη της ορεινής περιήγησης και των ορειβατικών καταφυγίων» και ο Νίκος Καλοφύρης (ένας από τους κύριους διοργανωτές του ορεινού μαραθωνίου «URSA Trail») για τις προσωπικές του εμπειρίες στον ορεινό χώρο.

Επίσης, οι φοιτητές του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη των Ορεινών Περιοχών» διοργάνωσαν κυνήγι θησαυρού για τους μαθητές του δημοτικού σχολείου του Μετσόβου, με θεματική τη λογοτεχνία στις ορεινές περιοχές, όπου κλήθηκαν να βρουν κρυμμένες λέξεις και φράσεις που σχετίζονται με τα βουνά ώστε να ολοκληρώσουν το παιχνίδι.

Wednesday, December 11, 2019 - 09:00 to 14:00